Тема:
Узагальнення та закріплення
вивченого з теми «Синтаксис. Пунктуація»
Мета уроку: поглибити, узагальнити, систематизувати
вивчене учнями із синтаксису та пунктуації; удосконалювати пунктуаційну
грамотність, уміння виконувати синтаксичний розбір речень; розвивати
самостійність мислення, уміння аналізувати мовний матеріал; виховувати любов до
природи
Тип уроку: систематизація й узагальнення знань
Форма уроку: урок -подорож
Обладнання: мультимедійна презентація, дидактичний матеріал
Хід
уроку.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
- Здрастуйте, діти! Ви сьогодні дуже
красиві. Нарядні. Перед Вами лежать три різних дзвіночка. Візьміть той, який
відповідає вашому настрою перед уроком, і прикріпіть до столу.
ІІ. Повідомленнятеми
та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Тема сьогоднішнього уроку - Ой, а що ж з темою?
Хто розгадає?
С..нт..кс..с .. п.нкт….ц…
-
Так, вірно, тема сьогоднішнього уроку - «Синтаксис і пунктуація». Запишіть у
зошити число, тему уроку і подумайте, чим ми будемо займатися на уроці? про що
ми сьогодні будемо говорити?
-
Я пропоную на чарівному казковому паровозику відправитися в чарівну подорож по
країні СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ. Згодні? У нашого паровозика три вагончика -1
ряд, 2 ряд, 3 ряд.
-
Але, перш ніж відправитися, нам необхідно з'ясувати: чи готові ви до подорожі.
ІІІ.
Системетизація та узагальнення вивченого
1. Бліц-турнір «Я – вам, ви – мені»
-
Який розділ лінгвістики ви вивчили? (Синтаксис і пунктуація).
-
Що вивчає синтаксис? (Словосполучення, речення).
-
Що вивчає пунктуація? (Систему знаків пунктуації та правила їх постановки)
-
Що таке словосполучення? (Словосполучення - два і більше слова, пов'язані за
змістом і граматично)
-
Що не може бути словосполученням? (Граматична основа речення, однорідні члени і
слово з прийменником або часткою).
-
Що таке основа речення?
(Це головні члени речення -
підмет
і присудок)
-
Назвіть другорядні члени речення. (Додаток, означення, обставина)
-
Які основні ознаки однорідних членів речення? (Однорідні члени речення
відповідають на одне і те ж питання і залежать від
одного і того ж слова)
-
Що таке складне речення? Його основні ознаки. (Два простих речення, зв'язаних один з одним за
змістом та інтонацією.)
-
Коли перед сполучником
і ставиться кома, а коли - ні?
-
Молодці! Ви готові до подорожі. Отже, в путь!
(Звучить
музика)
1
СТАНЦІЯ - СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ.
-
А ось і перша наша зупинка «Словосполучення». Прогуляємося по ній?
Гра «Вибери мене, вибери мене»
-
Перед вами лежать ліхтарики. На який сигнал світлофора можна переходити дорогу?
На який сигнал світлофора не
можна
переходити дорогу? Зараз ми пограємо: я називаю слова, якщо це словосполучення,
ви піднімаєте - зелений ліхтарик (Так), якщо не словосполучення - червоний
(Ні).
Сонячний
день, ліси і парки, хлопці працюють, під'їхати до станції, після уроків,
улюблене заняття, були зайняті, відкриваючи двері, вибирати професію, правильно
і акуратно, урок закінчено,
склянка
молока, більш важливий, задоволений результатами, зайняті справою, альбом або
зошит, книга цікава, двадцять п'ять, слово в слово, наполегливо вчитися.
2
СТАНЦІЯ – ПРОСТЕ РЕЧЕННЯ.
-
А ось і друга наша зупинка «Просте речення». Прогуляємося по ній.
1.Гра «Хто
швидше?»
-
Перед вами на кожному столі лежать конвертики, в них ви знайдете окремі слова.
Вам потрібно зібрати правильно слова, щоб вийшли речення. Запишіть отримане речення в зошит і підкресліть
граматичну основу.
1.
Школярі активно беруть участь в озелененні вулиць.
2.
Школярі охороняють і підгодовують птахів взимку.
3.
Діти старанно вивчають граматику.
4.
Люди землі борються за чистоту повітря, води.
5.
Няня розповідала дітям про свої прожиті роки.
6.
Товариші не кинули його в біді.
7
Мурахи виповзають після зимової холоднечі.
8.
Вітер не давав сніжинкам опуститися на землю і примушував їх танцювати під свою
музику.
9.
Спить черемха у білій накидці.
-
Які це речення за метою висловлювання?
2.Переробити
розповідні речення в спонукальні, записати їх і виділити в них основу.
-
Чим ускладнені отримані речення?
-
Що ми знаємо про знаки пунктуації при звертанні?
3. З даних речень виписати
основи, позначити, чим виражені головні члени.
І варіант
Швидко розтанув під променями яскравого сонця сніг. Радісна, шумна і пахуча весна! Земля - наш спільний дім!
II варіант
Липким запахом віє полин. Гарні влітку ромашки! Граніт - міцний камінь.
III варіант
Вийшла на край лісу стара вовчицяа. Повітря чисте і прозоре.
Ліс
- наше спасіння від суховіїв.
-
Отже, чим же може бути виражений
присудок?
-
Що нам потрібно пам'ятати, якщо присудок виражений іменником у називному
відмінку?
4. Зробити
повний синтаксичний розбір речень.
-
Над містом стояв суцільний туман.
-
Вітерець шелестить листям і підганяє кольорові кораблики по ставку.
-
Біла хмара поступово затягувалися весь горизонт.
-
Молодці! Ви добре орієнтуєтеся на цій станції. Вирушаємо далі в дорогу.
3
СТАНЦІЯ – СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ.
-
А ось і третя наша зупинка «Складне речення». Подивимося, впораєтеся ви з її
завданнями.
1. Гра «Хто
уважніший?»
Роль сполучника і в реченні.
- Ми дуже часто плутаємо складні речення з простим, ускладненим однорідними
членами. Пограємо в гру «Хто уважніший?»
Тут пасажири кожного вагончика повинні бути дуже уважними, оскільки розіб'ються
на два варіанти. Я зачитую речення:
якщо реченя
просте, то піднімає
руку 1 варіант, викликаю одного
учня, він вказує однорідні члени; якщо речення складне, піднімає руку другий
варіант, і один
учень називає граматичні основи. Завдання
зрозуміло? То ж не підведіть свій вагончик, будьте уважні. Не
викрикувать,
тільки - рука.
-
Виплило
з-за хмар сонечко і розіслало на землю свої промені. - ПП
-
Розпустилася
черемха, і над самою водою позеленіли кущі смородини. - СП
-
Дощові краплі падали на землю і важко били по листю.- ПП
-
Вони повисали в траві, і в кожній краплі відбивалося сонце. СП
-
Під самими хмарами летять птахи і шлють привіт рідним місцям. -ПП
-
Небо повільно затянули хмари,
і лісом
пройшов вітер.-
СП
-
Насіннячко клена з гілки зірвалося і на швидких крилах понеслося. -ПП
-
Закінчується світла лісова весна, і починається лісове тінисте літо. - СП
-
Але ось піднялося над лісом сонечко і прогнало туман. -ПП
-
Вітер роздував сніжинки, і вони танцювали під його музику. - СП
2. Накреслити схеми речень (розділові
знаки не розставлено)
І варіант У небі з'явилася і
засяяла перша вечірня зірочка. Сонце сховалося за горизонтом, бо настала ніч.
1. Пролітають павутинки з павучками в серединці, і високо від землі пролетіли
журавлі.
II варіант
Море затихло і тільки зрідка глухо зітхало. Коли прийшла осінь, птахи зібралися
на південь. 5. Олені восени
перебираються на південь, де вони знаходять більше корму
III варіант
Гроза пройшла, і вітер білих троянд у
вікно мені дихає ароматом. Заєць перескочив через дорогу, коли віз проїхав.Я підставив долоні, і на
них впало кілька голочок..
3. Скласти з
двох простих речень складне
І варіант
1.Зійшло сонце. Ожив кожен кущик. 2. Сонце піднялося. Вся місцина осяялася світлом.
II варіант
1. Небо затягло хмарами. Почалася гроза.
2.
Болота вже починали замерзати. Першими рушили болотні птахи.
III варіант
1. Сонце світило яскраво. Наталка пішла на прогулянку. 2. Вранці йшов
дощ. Трава ще була мокра.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ.
-
Наша подорож підійшла до кінця. Ви чудово впоралися з усіма завданнями.
1. З'ясування досягнутих результатів.
- Діти,
над чим же ми сьогодні працювали? Що
повторили і закріпили? Чи допоможуть сьогоднішні відомості Вам в майбутньому?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
- Чи засвоїли ви тему «Синтаксис і пунктуація», перевірите ще вдома: з текстів
художньої літератури випишіть: для 1 варіанту - 5 простих речень, для 2 варіанту - 5 складних речень.
VI. РЕФЛЕКСІЯ.
- А тепер знову візьміть один з дзвіночків, який більше висловлює ваш стан і
настрій зараз, в даний момент, після роботи на уроці, прикріпіть поряд з
першим.
- Я рада, що Ваш настрій покращився. Спасибі за роботу на уроці.
Бажаю Вам успіху! Урок закінчено. До побачення.