.

.

Урок 2 Алфавіт. Голосні і приголосні звуки.

Тема уроку: Алфавіт. Голосні і приголосні звуки.
Мета уроку: повторити і поглибити знання учнів з даної теми; вчити застосовувати отримані знання на практиці;  розвивати навчальні вміння і навички (монологічне мовлення; виразне читання), виховувати інтерес до історії рідної мови.
     Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок, на основі набутих знань.
Обладнання уроку: мультимедійна презентація; плакат «Зоряне небо»
Хід уроку
I.Організаційний момент.
Формула уроку «Алфавіт»
Подивіться, до нас завітали на урок казкові літери. З якою метою вони до нас завітали, ви дізнаєтеся коли натисните на певну літеру мишкою.
Отже, якою має бути ваша робота на уроці?

II.               Оголошення теми і мети уроку.
 Відгадайте, яке слово має три склади, але 33 букви.
- Сьогодні ми будемо вивчати тему «Алфавіт». Ця тема вам знайома з курсу початкової школи. Ми повторимо алфавіт, дізнаємося його історію, поговоримо про те, для чого потрібно знання алфавіту, повчимося застосовувати наші знання на практиці. Згадаємо відмінні особливості голосних і приголосних звуків. Сьогодні кожен з Вас, діти, буде маленькою зірочкою і протягом уроку повинен загорітися як справжня зірка.
    
III. Пояснення нового матеріалу.
Історія алфавіту
- Повідомлення учнів
1 учень: «більше тисячі років тому слов'янські книжники брати Костянтин і Мефодій стали авторами першого слов'янського алфавіту. У наш час десята частина всіх існуючих мов - сімдесят! - має писемність на основі кирилиці ».
2 учень: «У 863 році освічені брати Костянтин і Мефодій прибули з Візантії в землі слов'ян. Обидва добре знали слов'янську мову, володіли даром переконання. Основним їх завданням була проповідь християнства. Легенда говорить про те, що Костянтин спершу не хотів брати на себе цю місію. Він вважав, що без писемності християнське просвітництво неможливо ».
3 учень: «І тоді візантійський цар Михайло доручив братам скласти грамоту слов'янам. Так брати - проповідники стали і вчителями. У першій слов'янській азбуці виявилося
40 букв. Називалася вона «Глаголиця». Пізніше, в Болгарії, учні Костянтина і Мефодія винайшли другу і головну слов'янську абетку - кирилицю, названу на честь Костянтина - Кирила. Кожній букві було дано назву: аз, буки, веди, глаголь, добро ...
Крім того, буквами можна було позначати і числа: «аз» -1, «веди» -2, «глаголь» -3 ... Творці азбуки намагалися зробити букви простими, чіткими, легкими в написанні. До цих пір кирилиця вважається однією з найбільш зручних систем письма. А імена Кирила і Мефодія «першовчителів слов'янських», стали символом духовного подвигу.
2.Робота з таблицею «Алфавіт»
  -Алфавіт - Альфа + віта (грец) - назва перших букв грецького алфавіту.
Азбука - аз + буки - назва перших літер кирилиці.
Алфавіт - це сукупність букв, розташованих у певному порядку.
- Прочитайте алфавіт, стежачи за правильною назвою букв.
- Для чого потрібно добре знати алфавіт?
(За алфавітом розташовані слова в словниках, книги на полицях у бібліотеці, складаються списки і т.д.)
-Чим відрізняються голосні від приголосних звуків?
 Казка «Кому живеться краще?»
Якось зустрілися в фонетичному царстві-державі два звуки і розговорилися.
- Здрастуй, друже! Давай знайомитися! Я приголосний звук. А ти хто?
- А я голосний. Як ти поживаєш?
Приголосний відповідає:
- Погано! Мені всі заважають. На своєму життєвому шляху я зустрічаю одні перешкоди. Щоб вирватися на волю, мені доводиться долати барикади, які влаштовують мені зуби, губи і язик. Не життя, а суцільна боротьба! Що вже тут хорошого? А як живеш ти?
Голосний вигукує:
- Чудово! На своєму шляху я не зустрічаю ніяких перешкод. Я виходжу у світ вільно, відкрито! Мене виносить, як на повітряній хвилі!Мій голос чути далеко-далеко. Я можу кричати «А-а-а!». З моєю допомогою люди відгукуються в лісі, коли заблукають. А ти? Теж голосистий, напевно?
приголосний з смутком у голосі відповідає:
- Якби! Голос у мене тихий, слабкий, чути погано. Кричати я взагалі не вмію. А іноді голос взагалі пропадає, з горла виривається тільки свист, шипіння і шум. Найболючіше місце в мене - це те, що я не можу співати. Я не музикальний. А ти?
Голосний захоплено:
- Я дуже люблю співати! Я співучий, музичний! Деякі пісні, наприклад, колискові, люди виводять іноді тільки на одному голосному. Я і пісня нерозривні.
Приголосний:
- Який ти щасливий і який я нещасний! Я нічого не вмію! Мені здається, я нікому не потрібен!
Подумайте і скажіть, чи правий приголосний? Як би ви його втішили?

IV.           Закріплення вивченого:

1. Хто головніший?
Як ви думаєте, які звуки (букви) важливіші- голосні або приголосні?
Проведемо експеримент. Візьмемо будь-які три слова. Приберемо з них всі приголосні букви. Що у нас вийде?
-         - - о – а
-         - О – и –
-         - - и - а
Чи можна здогадатися, які це слова? Звичайно, ні.
А тепер візьмемо ті ж самі слова, але залишимо в них тільки приголосні:
Шк – л –
З – ш – т
Кн – г -
А тепер здогадалися? Напевно. Так хто ж головніший - голосні або приголосні? Подумайте і поясніть, чому ви так вважаєте?
(Відповідь. Більш важливими для розуміння мови є приголосні, так як вони дають велику інформацію про слово).
2.Відгадай мультфільми
Відгадайте назви мультфільмів, в яких залишені тільки приголосні букви
Р - с - л - ньк -
Кр - с - н - - - ч - д - в - ськ -
Ч - п - Д - йл сп - ш - т н -  д - п - м – г -
К - н - к - л - в Пр - ст - кв - ш - н -
Н -, п – стр – в - й
Змогли б ви прочитати ці назви, якби вони складалися з одних голосних?
3. Словниково - орфографічна робота.
Запис слів з поясненням значення кожного.
Працьовитий, дисциплінований, відповідальний, безкорисливий, добродушний, гостинний, привітний ...
Учитель:
-Ви повинні прагнути володіти такими якостями характеру. Розташуйте дані слова за алфавітом. Скільки в них голосних і скільки приголосних звуків?
4. Фронтальне опитування
 - В алфавітному порядку розташовані відомості в довідниках. Уявіть собі, що ви хочете отримати відомості про різні країни і придбали довідник «Країни світу». Користуючись алфавітом, дайте відповідь на питання:
- Де ви будете шукати Австрію, на початку або в кінці довідника?
- А Швецію? А Бельгію? А Югославію?
- Про  яку країну йдеться раніше: про Польщу чи про Грецію? Про Румунію чи про Туреччину ? Про Індію чи про Евкадор?
  5. Самостійна робота в групах
 1 ряд. Розмістіть в алфавітному порядку прізвища  давньоруських князів.
Олег, Аскольд, Святослав, Ігор, Всеволод,Володимир, Ольга, Святополк, Данило, Ярослав.
2 ряд.   Розмістіть в алфавітному порядку прізвища  українських гетьманів.
Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Юрій Хмельницький, Павло Тетеря, Іван Брюховецький, Іван Мазепа, Павло Полуботок, Данило Апостол.
3 ряд. Розмістіть в алфавітному порядку прізвища  видатних українських художників.
Шевченко Т.Г., Мурашко М.І., Васильківський С.І., Костадні І.С., Касіян В.І., Їжакевич І.С., Яблонська Т.Н., Божій М.М.
V. Підсумок уроку
Бесіда
- Отже, що таке алфавіт?
- Для чого ми повинні його добре знати? Де нам знадобляться наші знання?
VI. Рефлексія
Кожен учень із небосхилу бере маленьку зірочку зі словами подяки і читає їх

VII. Домашнє завдання:
Написати творчу роботу - твір-мініатюру про будь-яку  букву алфавіту.