.

.

Урок 3 Лист. Адреса.

Тема . Лист. Адреса
Мета уроку: ознайомити учнів із видами листів та основними правилами листування, структурою листа, його мовним оформленням, вимогами до написання адреси на поштовому конверті;  з’ясувати значення слів адреса і адрес, адресат і адресант; формувати уміння писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення та зв’язне мовлення, творчі здібності учнів; виховувати мовленнєву культуру та інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Обладнання: мультимедійний проектор, картки-додатки.
                                                             Хід уроку
1.Організаційний момент.
Міні-інтервю
      -  Яким був попередній урок? (важким, цікавим…)
-   Якою була перерва? (веселою, короткою…)
-   З яким настроєм ви прийшли на урок?( гарним, сумним, надзвичайно веселим…)
-   А яка зараз повинна бути обстановка на уроці, щоб ви змогли засвоїти нову тему? ( робоча)
Отже, давайте створимо таку робочу атмосферу
2.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми познайомимося з різними видами листів, навчимося правильно заповнювати конверт, дізнаємося про правила написання листів.
Ці знання та вміння знадобляться вам у житті. Адже ви переписуєтеся з друзями, рідними, знайомими.
3.Сприймання, осмислення та засвоєння нового матеріалу
1.Повідомлення  заздалегідь підготовлених учнів.
1 учень:З кам'яного століття починається історія обміну новинами. Тоді інформація передавалася димом багать, ударами в сигнальний барабан, звуками труб. Пізніше стали посилати гінців з усними повідомленнями. Такий вісник заучував "лист" зі слів відправника, а потім переказував його  адресату. Пам'ять про це залишилася в нашій мові: ми частіше говоримо "у листі сказано», ніж «у листі написано».
     2500 років тому вже застосовувався естафетний спосіб передачі листів від гінця до гінця. Згідно з легендою, грецький воїн на ім'я Філіппід в 490 році до нашої ери після битви при Марафоні пробіг, не зупиняючись, від Марафону до Афін, щоб сповістити про перемогу греків. Добігши до Афін без зупинок, він встиг крикнути «Радійте, афіняни, ми перемогли!» І помер.
Для транспортування листів також застосовували поштових голубів.
2 учень: Історія пошти тісно пов'язана з історією писемності. Інформація стала передаватися письмово, що поклало початок поштового зв'язку.
Великі держави стародавності Ассирія, Єгипет, Персія, Рим, держава інків мали розвинену, добре організовану пошту. По дорогах і караванних стежках день і ніч курсували гінці. Вони змінювалися або міняли коней на спеціально побудованих станціях. Власне, від латинського виразу "Mansio pozita ..." - "станція в пункті ..." і утворилося слово "пошта".
3 учень: Подальший розвиток суспільства, насамперед торгівлі та ремесел, а також науки і культури, сприяв підвищенню інтересу до передачі повідомлень і призвів до появи чисельних і різноманітних поштових служб.
  У ті часи прибуття поштової карети в маленький населений пункт було цілою подією. Про своє наближення листоноша голосно сурмив в поштовий ріжок. Новини доставлялися зі швидкістю 70 км на добу - стільки проїжджав поштовий диліжанс.
Поява на початку XIX століття паровоза і пароплава, а на початку XX століття літака значно збільшила швидкість пересилання поштових відправлень. Поштовий зв'язок став загальнодержавним і почав обслуговувати все населення.
Учитель:  Не всі вміли складати листи, щоб вони читалися легко з цікавістю. Для тих, кому ця наука не давалася, створювалися особливі керівництва - «Письмовики», в яких пропонувалися зразки листування як особистого, так і ділового характеру.
   Писали листи на Русі гусячими перами. Для написання листів використовували чорнило з горіха. Пір'я з лівого крила птаха цінувалися більше, так як їх вигин був зручніший для руки.
Такими пір'ям писали листи відомі письменники. І самі листи з часом стають історичними документами.
- А ви самі не хочете стати історичними особами, написавши листа?
     У наш час, здається, написати лист набагато простіше, потрібно тільки взяти папір і ручку, однак писати листи - справа непроста, вона вимагає одночасно легкості і глибини, розуму і такту, тонкості і делікатності. У розмові слова супроводжуються або врівноважуються поглядом, голосом, жестом. На аркуші паперу перед нами гола фраза. Тут у всій величі проявляються могутність і вічність слова.
2. Бесіда.
- А чи все ми знаємо про те, як писати листи?
- Скажіть, кому люди зазвичай пишуть листи, з якою метою?
        (Рідним, близьким. Такі листи називаються особистими.)
Мета особистих листів:
1. повідомити;
2. привітати;
3. вибачитися;
4. поділитися почуттями, враженнями;
5. подякувати і т. д.
Серед особистих листів можна виділити:
  лист-привітання, лист-розповідь, лист-прохання, лист- подяку.
- А як ви думаєте, хто допомагає доставляти листи за адресою?
 (Листоноша)
- Як звуть найвідомішого листоношу, якого створив письменник Едуард Успенський? Йому навіть поставлений пам'ятник у місті Мінськ.
- Як називається людина, яка відправляє лист?
- Як називають людину, яка отримує листа?
Слова адресат і адресант дуже схожі, такі слова називаються паронімами. Тому необхідно їх запам'ятати.
- Що потрібно зробити, щоб лист потрапив до адресата?
(Опустити лист у поштову скриньку).
  Лист сам нікуди не піде,
Але в скриньку його опусти,
Він пробіжить, пролетить, пропливе
Тисячі верст шляху.
  Поштова скринька була придуманаморяками в XVI столітті. Прямуючи з Європи до Індії, морські мандрівники залишали листи у великому кам'яному ящику на мисі Доброї Надії, а кораблі, які  поверталися, забирали послання до Європи. Подібний зв'язок діяв протягом кількох століть.
Поштова скринька більш скромних розмірів з'явилася в Австрії в XVII столітті, і висіла вона не на стіні, а на ремені, перекинутому через плече листоноші. І тільки в 1785 році у Відні була встановлена звичайна поштова скринька, прикрашена зображенням листа і поштового ріжка.
Здавна лист оберігали від цікавих очей. Ховали листи по-різному. Придумали «одяг» для листів у Вавилоні: написавши клинописний лист, вавилоняни замазували його від чужих очей шаром глини. Технологія виготовлення стародавнього конверта була наступна. Табличку з текстом листа обпалювали, а потім покривали шаром глини, на якій  вказували адресу одержувача. Два таких дивних листи з конвертами, знайдені на археологічних розкопках в Сирії, зберігаються зараз у Луврі.
  У 19 столітті листи запечатували кільцем або спеціальною печаткою з гравірованим каменем. У кожного була своя індивідуальна печатка.
А паперовий поштовий конверт був придуманий в 1820 році.
  Герой оповідання А.П.Чехова Ванька Жуков написав листа, і на конверті написав адресу: на село дідусеві Костянтину Макаричу.
- Як ви думаєте, дійде цей лист адресату? Чому?
3.Учимося підписувати конверт.
У вас на парті лежать конверти, візьміть їх і подивіться уважно.
Адреса відправника зазначається в лівому верхньому кутку.
Адреса одержувача поміщається в нижньому правому куті.
Слід починати не з "куди", а з "кому".
Індекс - це цифрове умовне позначення населеного пункту.
- А скажіть, будь ласка, чого не вистачає на ваших конвертах?
Правильно, марки. Перша марка з'явилася в Англії в 1840 році.
  4. Алгоритм написання листа:                                  
1.Привітання або звернення - ім'я того, кому призначено лист (здрастуйте ...).
2.Основна частина - виклад інформації, що цікавить адресата.
3.кінцівка - вираз поваги, любові, відданості, формули прощання.
4.Підпис.
5.Дата.
Які слова вітання вам відомі?
(Здрастуй, привіт, здрастуйте)
У яких випадках можна використовувати слово здрастуйте, а в яких слово привіт?
В кінці листа прийнято використовувати так звані формули ввічливості.
Прикінцеві формули ввічливості:
- Щиро твій (Ваш).
- Відданий тобі (Вам).
- Твій (Ваш).
- Твій щирий друг.
- Люблячий тебе.
- Твій люблячий син.
- Цілую.
- Щиро Ваш.
- З повагою.
5.Запамятайте основні правила написання листів
1.     Зліва, справа, зверху і знизу повинні бути залишені поля
2. Лист може бути написаний від руки або надрукований.
Необхідно пам'ятати: не прийнято друкувати листи-співчуття, листи-подяки, запрошення на сімейне свято, листи-привітання, тобто всі листи, присвячені подіям в особистому житті кореспондента.
3. Писати слід розбірливо, без помилок
4. Не користуйтеся ластиком (коректором) - це не прийнято в сучасному письмовому етикеті.
5. Логічно закінчені частини листа необхідно оформляти в абзаци. Дотримувати відстань між рядками і абзацами.
       Ми розглянули структуру та зміст усіх частин письма. Але написання листа - це творчий процес. Він не заданий якимись жорсткими правилами, проте дотримання правил написання листа необхідне, воно допоможе вам успішніше й ефективніше вести листування.
6. Проміжна перевірка засвоєного матеріалу.
    Давайте перевіримо, наскільки ви засвоїли основні правила написання листа. Спробуйте відповісти на питання, підібравши один із запропонованих варіантів відповіді.
Для письма використовуй ____________________ аркуш паперу.
Лист потрібно писати _______________________________.
Звернення в листі пишеться _________________________.
Дату і місце, звідки написано лист, пиши ______________
Відповідати на лист потрібно _____________________________.
Для довідок: розбірливо, акуратно; в кінці листа; якомога швидше; чистий, з рівними краями; на самому початку.
Тепер, коли ви знаєте про лист так багато, ви самі спробуєте написати листа.
7. Робота в групах.
Сьогодні ви будете вчитися писати листи особистого характеру, для цього ми поділимося на групи. Кожна група отримує завдання, алгоритм написання листа, слова- підказки
Завдання для групи №1:Напишіть листа, в якому ви просите друга приїхати до вас в гості.
Слова - підказки:
У мене до Вас (до тебе) велике прохання ...
Дуже прошу Вас (тебе) ...
З привітом ...
Заздалегідь вдячний ...
Завдання для групи №2: Напишіть першій вчительці лист-привітання.
Слова-підказки:
вітаю
Дозвольте привітати ...
Дозвольте побажати ...
Дорога ...
Шановна ...
Від усієї душі, від щирого серця ...
Сердечно дякую ...
Завдання для групи №3.Напишіть дідусеві листа з подякою за  подарунок.
Слова - підказки:
Сердечно дякую Вам (тебе) за те, що ...
Від усього серця ...
Від усієї душі ...
Я дуже вдячний ...
Велике (величезне) спасибо ...
Завдання для групи №4. Надішліть другові лист-розповідь про справи в класі.
Слова - підказки:
Дорогий друже ...
Хочу розповісти тобі про ...
Ми дуже сумуємо без тебе ...
Напиши нам про ...
З нетерпінням чекаємо відповіді ...
8.Підведення  підсумків роботи в групах, консультанти читають колективно написані листи, учні обговорюють їх переваги і недоліки.
4. Домашнє завдання.
Написати листа.
5. Підведення підсумків уроку.
Вчитель: Сьогодні на уроці ви багато дізналися про історію письма, познайомилися з правилами заповнення конверта, писали листи різних видів. А що ж об'єднує ваші листи? (Всі листи належать до особистих).

6.Рефлексія.

Ось і підійшов до кінця наш урок. На ваших столах лежать конверти. Якщо вам все зрозуміло за темою "Як писати лист" і сподобався урок, то виберіть конверт зі знаком оклику. А якщо залишилися питання, на які ви не знаєте відповіді, то зі знаком питання (Конверти опускаються в коробку. - Поштова скринька) Я думаю, у деяких учнів залишилися питання, тому на наступних уроках ми продовжимо вивчення даної теми. Спасибі всім. Урок закінчено.